Konkursy chemiczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, 2012/13

Konkursy chemiczne zorganizowane przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, w których mogli wziąć udział uczniowie niebędący uczestnikami II etapu Olimpiady Chemicznej, odbyły się 15 maja 2013 roku w gmachu XX Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Łodzi. Udział w konkursie, zdaniem wypowiadających się na ten temat uczestników, mobilizuje do usystematyzowania i poszerzenia wiadomości z chemii, daje szansę na rozwijanie zainteresowania przedmiotem, stwarza możliwość wykazania się nabytymi umiejętnościami. Konkursy chemiczne podnoszą poziom kształcenia chemicznego poprzez rozbudzanie ambicji naukowych, a dla nauczyciela są przyczyną doskonalenia form pracy z uczniem uzdolnionym.

Uczestnictwo w konkursie chemicznym jest dla ucznia często pierwszą okazją do zweryfikowania swoich umiejętności. Zadania konkursowe (na ogół w nietypowej formie, opisujące sytuacje niestandardowe) sprawdzają, jak uczniowie wykorzystują zasoby wiedzy chemicznej do rozwiązania problemu. Sukcesy uczniów wskazują, że rozwijanie zainteresowania przedmiotem stanowi  w wielu szkołach istotny element pracy dydaktycznej.

Wyniki uczestników obu konkursów zostały opublikowane w maju na stronie internetowej ŁCDNiKP, w komunikacie podajemy tylko laureatów i wyróżnionych. W prace komisji konkursowych zaangażowały się nauczycielki chemii: Honorata Życka z XX LO, Justyna Staluszka z I LO, Małgorzata Urbanowicz z XXXIII LO ze wsparciem Izabeli Deszcz z Salezjańskiego LO.

Uroczyste podsumowanie konkursów odbyło się w czerwcu w siedzibie ŁCDNiKP, podczas którego wręczono dyplomy uznania wyróżnionym uczestnikom, a laureatów dodatkowo nagrodzono książkami. Nauczyciele wspierający uczniów w przygotowaniach otrzymali listy gratulacyjne. Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna Na początku były termy… przedstawiona przez uczniów VIII LO.

WYNIKI XI KONKURSU Z CHEMII NIEORGANICZNEJ I OGÓLNEJ

W konkursie wzięło udział 30 uczniów z 10 szkół ponadgimnazjalnych. Laureatami zostało 4 uczniów, wyróżnienia otrzymało 4.

LOKATA

IMIĘ I NAZWISKO LAUREATA

Justyna Makarow

Bartosz Wiliński

XXXIII LO

PLO PŁ

Luiza Wężyk

Paweł Samulkiewicz

Jakub Kopytek

Damian Ciunowicz

IMIĘ I NAZWISKO WYRÓŻNIONYCH

Julia Olejniczak, Katarzyna Solarska Adam Pancer

XXXII LO

Adam Rędzikowski

Joanna Tarczyńska, Jan Antoniak

WYNIKI XVI KONKURSU Z CHEMII ORGANICZNEJ

Do konkursu przystąpiło 67 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych. Laureatami zostało 6 z nich, wyróżnienia otrzymało 11.

LOKATA

Jakub Mączyński, Kamil Pielaciński

Danuta Kotyńska-Brancewicz,

Paweł Samulkiewicz

Dziękujemy wszystkim nauczycielom – merytorycznym opiekunom uczniów uczestniczących w obu konkursach i gratulujemy sukcesów.

Opracowała

Małgorzata Kozieł, doradca metodyczny w zakresie chemii